Dzień Marynarza Śródlądowego w ZSŻŚ w Kędzierzynie-Koźlu

grudzień 6, 2018

Na zaproszenie Dyrekcji, grona pedagogicznego i uczniów Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu uczestniczyła w obchodach Dnia Marynarza Śródlądowego tj. w dniu 05-11-2018 r. delegacja uczniów TŻŚ z Wrocławia wraz z Dyrektorem Pawłem Zapartem.

Reprezentację wrocławską przywitała Pani Dyrektor Zespołu Szkół Agnieszka Kossakowska.

Wydarzenie organizowane było po raz pierwszy, a jego data nie jest przypadkowa, święta Barbara, której imieniny obchodzone są 4 grudnia, jak i święty Mikołaj, są patronami marynarzy. Program uroczystości był bardzo bogaty i obejmował:

Uroczystość otworzyła dyrektor Agnieszka Kossakowska. Po części oficjalnej odbyły się występy artystyczne uczniów, po czym uczestnicy mogli wysłuchać prelekcji dotyczących żeglugi śródlądowej. Obchody Dnia Marynarza Śródlądowego uświetnił koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte.Głos zabrali zaproszeni goście i tak o działaniach Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w obszarze rozwoju dróg wodnych w Polsce mówiła Gabriela Tomik, pełnomocnik Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ds. współpracy z samorządami terytorialnymi w zakresie rozwoju śródlądowych dróg wodnych.

Obraz może zawierać: 1 osoba, stoi

Kędzierzyńsko-kozielski zespół szkół jest największą tego typu placówką w kraju. Przywrócenie żeglowności Odry spowoduje, że już wkrótce armatorzy zaczną poszukiwać specjalistów branży żeglugi śródlądowej do obsługi nowych jednostek pływających, budowanych jako „Nowoczesna flota – flota skrojona pod wymiar” o czym mówił: Jacek Małek, prezes Zarządu Stoczni Damen w Kędzierzynie-Koźlu.