Sekretariat: sekretariat@tzs.edu.pl, +48 71 725 53 55

I Kongres Żeglugi Śródlądowej w Opolu

Wrzesień 21, 2018

I Kongres Żeglugi Śródlądowej w Opolu [fot. Piotr Wojtowicz]

Zgodnie z planem Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej swoim wystąpieniem otworzył I Kongres Żeglugi Śródlądowej w Opolu. Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte w Kędzierzynie Koźlu odegraniem hymnu Polski, rozpoczęła swój występ pokazem musztry oraz wykonaniem utworów muzycznych ze swojego repertuaru. Występ ten bardzo się podobał uczestnikom Kongresu i orkiestra otrzymała gorące brawa. Swoją drogą miło jest popatrzeć, jak młodzież prezentuje się w mundurach marynarskich.

„Na Odrę ma wrócić regularny transport. Takie są plany Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o których rozmawiano podczas 1. Kongresu Żeglugi Śródlądowej, jaki odbył się w Opolu. Minister Marek Gróbarczyk tłumaczył, że według założeń rządu stały transport towarów na Odrę wróci do 2020 roku.”

Minister Gróbarczyk podkreślił konieczność budowy zbiorników retencyjnych w całym kraju i widzi potrzebę budowy małych zbiorników wodnych w każdej gminie tam, gdzie tylko istnieją takie warunki. W rozmowie z wójtem jednej z okolicznych gmin zaproszonym na kongres dowiedzieliśmy się, że jego gmina ma takie plany budowy dwóch zbiorników retencyjnych jeszcze w tym roku.

Minister Marek Gróbarczyk poinformował też o planach rozpoczęcia w tym roku budowy dwóch stopni wodnych na Odrze tj.: w Lubiążu i Ścinawie co szczególnie cieszy marynarzy śródlądowych.

Na kongresie byli przedstawiciele Bractwa Mokrego Pokładu z Wrocławia.

Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu było reprezentowane przez Dyrektora Szkoły: Pawła Zaparta.

Więcej informacji i zdjęć na stronie:

http://radio.opole.pl/103,251489,i-kongres-zeglugi-srodladowej-w-opolu-fot-paula-

https://www.opole.uw.gov.pl/i-kongres-zeglugi-srodladowej-w-opolu