sekretariat@tzs.edu.pl, +48 71 725 53 55 godz. 7.30-15.30

LEKCJA ŻEGLARSTWA, NAWIGACJI I BUDOWY JACHTÓW

luty 22, 2019

W dniu 21 lutego 2019 r. na lekcji eksploatacji wyposażenia pokładowego statku gościliśmy Arkadiusza Pawełka – żeglarza „szalonego” rejsu przez Atlantyk na pontonie!Dowiedzieliśmy się także jak można określić swoje położenie na Atlantyku nie mając do tego GPS czy innych urządzeń stosowanych obecnie w nawigacji morskiej. Swoje doświadczenia z podróży pontonem opisuje w książce:

Zetka – przekładnia montowana na pawęży łodzi motorowej, przekazująca napęd z silnika na śrubę. Zetkę można podnosić i opuszczać oraz obracać na prawo i lewo, co pozwala na trymowanie łodzi i sterowanie nią. W łodziach wyposażonych w zetkę nie montuje się płetwy sterowej.

GPS Global Positioning System – System nawigacji satelitarnej; odbiornik elektroniczny pokazujący na ekranie współrzędne geograficzne (miejsce), w którym urządzenie się znajduje. Niektóre modele wyposażone są w mapy wbudowane w pamięć urządzenia. Pozycja obliczana jest na podstawie sygnałów odbieranych z sieci satelitów systemu GPS. Mapy papierowe (tradycyjne) muszą by ć skalibrowane do pracy z GPS – muszą być opracowane w odpowiednim układzie odniesień, np. WGS84 – najczęściej spotykanym.

EPIRB – Emergency Position Indicating Radio Beacon – Satelitarna radioboja ratunkowa. Urządzenie do wzywania pomocy, wysyłające sygnały do satelitów krążących na orbicie. Satelita, po odebraniu sygnału wzywania pomocy, przekazuje go do naziemnego centrum koordynującego akcję ratunkową, podając pozycję jednostki oraz jej kod wywoławczy.

Najmniejszym jachtem dookoła świata. Non-stop. Bez asysty. Bez wsparcia z brzegu. Samotnie. W rekordowym czasie: Arkadiusz Pawełek samotny rejs