„POKÓJ NA ŚWIECIE MA SWÓJ POCZĄTEK W LUDZKICH SERCACH”

luty 14, 2019

Następstwem przykrej sytuacji, która miała miejsce w Gdańsku podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy była lekcja wychowawcza poświęcona pokojowi na świecie. Uczniowie wraz z wychowawcą dyskutowali na temat postaw, ideologii, czynów, które mają realny wpływ na sytuację na świecie i o konsekwencjach braku tych postaw. Podkreślono wpływ szeroko pojętej tolerancji na pokój i szczęście każdego z nas.

Elementy dyskusji oraz własne odczucia na jej temat zamieścili na stworzonych przez siebie kolażach. Najlepiej oddającym temat lekcji był kolaż Heleny Kozłowskiej, Zofii Kierasińskiej i Małgorzaty Kosowskiej. Przedstawia on dwie strony świata: dobrą i złą oraz zaznacza jak cienka jest granica pomiędzy nimi. Ciemna strona ukazuje takie emocje jak smutek czy niepokój oraz bezradność, przemoc, rasizm. Dobra skupia się na jasnej stronie życia. Szczęściu, cieszeniu się z małych przyjemności, pokoju na świecie.

Pozostałe kolaże odnosiły się odpowiedzialności, nauki, wiedzy, a przede wszystkim miłości i pokoju. Omawiały sprawy ładu i porządku, który jest nam potrzebny. Pochylały się nad sprawami homoseksualistów, wyznawców, innej niż katolicka, wiary oraz konfliktów pomiędzy grupami społecznymi. Uczniowie nie zapomnieli też o przyrodzie i zwierzętach, podkreślali, że dobre relacje powinny istnieć nie tylko między ludźmi.

Całość została ujęta jednym zdaniem: „Przemoc rodzi przemoc”, dlatego tak ważne jest abyśmy zasiali pokój w naszych sercach.