Lekcja historii – warsztaty poświęcone marynarzom rzecznym.

grudzień 7, 2022

05.12 2022 r. pani dyrektor Iwona Bednarz wraz z grupą uczniów uczestniczyła w warsztatach z cyklu Śledztwo katyńskie poświęconych pamięci marynarzy rzecznych bestialsko zamordowanym w Katyniu.  Zajęcia odbyły się w Izbie Pamięci im. nadkomisarza Piotra Jurczaka w Komendzie Wojewódzkiej Policji we współpracy wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wydziału Prezydialnego KWP. Warsztaty prowadził Jerzy Rudnicki (OBEN IPN). W ich trakcie uczniowie mieli okazję poznać m.in losy legendarnego obrońcy Płocka: kpt. mar Henryka Sułkowskiego – osadzonego razem z polskimi policjantami w Ostaszkowie i zamordowanego przez NKWD w Miednoje oraz kpt .mar Karola Taubego – bohatera wojny polsko-bolszewickiej, historyka Wojskowego Biura Historycznego zamordowanego przez NKWD, którego nazwisko znajduje się na tzw. ukraińskiej liście katyńskiej. W spotkaniu uczestniczyła pani Monika Niemiec-Butryn dyrektor Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Infrastruktury oraz dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu kpt. Jan Pyś.