UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA KU CZCI MARYNARZY ŚRÓDLĄDOWYCH
W uroczystej mszy uczestniczyli minister Marek Gróbarczk, minister Grzegorz Witkowski, eurodeputowana Anna Zalewska, poseł Jacek Świat, poseł Ewa Szymańska, poseł Paweł Hreniak, poseł Jerzy Materna, prezes Krzysztof Woś, dyrektor Mariusz Przybylski, przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego Andrzej Jaroch, prezydent Wrocławia Jakub Mazur, radny Wrocławia Piotr Maryński, zastępca komendanta garnizonu Wrocław Marek Brzezicha, dyrektor delegatury Kędzierzyn-Koźle Aleksandra Głowacz, dyrektor Piotr Durajczyk Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie, dyrektor delegatury Gdańsk UŻŚ w Bydgoszczy Marian Kidaj, dyrektor delegatury Warszawa UŻŚ w Bydgoszczy Maciej Gromek, dyrektor delegatury Giżycko UŻŚ w Bydgoszczy Łukasz Gieczewski, dyrektor Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu Paweł Zapart, Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu naczelnik Joanna Daradzińska i Jerzy Rudnicki, komendant komisariatu rzecznego Mariusz Biliński Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu, Grzegorz Borowski Straż Miejska Wrocław, prezes Krzysztof Skrzyniarz Dolnośląskie WOPR, armator statków pasażerskich we Wrocławiu w tym SP Wratislavia Rafał Hordejuk, przedstawiciele PŻM – Polska Żegluga Morska, prezes Portu Gdańsk Łukasz Greinke, stowarzyszenie Teraz Odra prezes Marcin Lubieniecki, prezes Czesław Szarek Rada Kapitanów, Bractwo Mokrego Pokładu starszy brat Władysław Wąsik, przewodniczący Terenowej Komisji Egzaminacyjnej Henryk Pierchała, Prezes Fundacja Onwater.pl Kamil Zaremba, redaktor naczelny portalu „Żegluga śródlądowa wczoraj, dziś, jutro” Andrzej Podgórski, prezes Waldemar Rybicki Stowarzyszenie Absolwentów Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu.
PAMIĘĆ O PRACOWNIKACH, KTÓRZY SWOIM TRUDEM OŻYWILI ODRĘ DLA POLSKI
Wieńce i kwiaty pod tablicą upamiętniającą Pionierów Żeglugi Śródlądowej przy ul. Kochanowskiego 91B we Wrocławiu złożyli przedstawiciele najwyższych władz państwa, województwa, miasta Wrocławia, Urzędów Żeglugi Śródlądowej, Wojska Polskiego, Policji i Straży Miejskiej, Wód Polskich, PŻM oraz Zarządów Portów Gdańska i Szczecina na czele z Ministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – Markiem Gróbarczykiem.
Poczet sztandarowy Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu.
Marek Gróbarczyk: reaktywacja żeglugi na Odrze to jeden z rządowych priorytetów. Minister złożył wieniec pod pomnikiem Pionierów Odry we Wrocławiu.
Pomnik Pracowników Odrzańskiej Drogi Wodnej stoi we Wrocławiu na środkowym wale pomiędzy Kanałem Nawigacyjnym i Powodziowym, w postaci granitowego głazu. Na głazie umieszczona była tablica z brązu z napisem: „Pracownikom Odrzańskiej Drogi Wodnej – jej budowniczym, stoczniowcom, marynarzom i portowcom, którzy swoim trudem ożywili Odrę dla Polski. Społeczeństwo miasta Wrocławia, Czerwiec 1983 r.” Głaz osadzono na betonowym fundamencie, obok widnieją symbole: maszt, kotwica, śruba okrętowa. Uroczyste odsłonięcie tablicy miało miejsce 24 czerwca 1983 roku, w ramach obchodów „Dni Morza” oraz 65-leciem utworzenia Dyrekcji Dróg Wodnych przy Ministerstwie Komunikacji.
DNI MARYNARZA ŚRÓDLĄDOWEGO 2020 R.
W dniu 2 lipca 2020 r. uczniowie TŻŚ wraz dyrektorem uczestniczyli w złożeniu kwiatów pod pomnikiem Marynarzy Pińskich w Świątnikach k. Sobótki. Byli mieszkańcy Kresów Wschodnich i ich rodziny co roku spotykają się w Świątnikach k. Sobótki u stóp góry Ślęza na Dolnym Śląsku. Co roku przybywają na nie Narody Kresów na czele z Ukraińcami i Czechami, Niemcami i Olendrami, Ormianami i Żydami. Do kościoła w Świątnikach przywieziony z Kresów Wschodnich został cudowny obraz Matki Bożej Bolesnej z Niewirkowa, która w 1945 r. przybyła wraz ze swoimi wyznawcami ze wschodniego Wołynia W sposób szczególny każdego roku pamięta się tu o Ofiarach Ludobójstwa na Kresach Wschodnich. W setną rocznicę powstania Flotylli 14 września 2019 roku odsłonięto Pomnik Marynarzy Flotylli Pińskiej. Flotylla ta odegrała istotną rolę w walkach z bolszewikami w latach 1919 – 20 na Kresach Rzeczypospolitej i która zakończyła tragicznie swą służbę w marynarce wojennej II RP we wrześniu 1939 roku. „Polska Flotylla Rzeczna powstała 19 kwietnia 1919 roku. W 1922 roku główną bazą flotylli został Pińsk. W mieście zbudowano Komendę Portu Wojennego, koszary, magazyny i hangary. W latach 1930. główną siłą Flotylli Rzecznej Polskiej Marynarki Wojennej było 6 monitorów uzbrojonych w haubice 100 mm i działa 75 mm, 3 łodzie kanonierskie, 2 okręty obrony przeciwlotniczej i 2 kutry patrolowe. Od 1927 roku dowódcą Flotylli Pińskiej był komandor Witold Zajączkowski, absolwent Korpusu Morskiego w Petersburgu.
Złożenie kwiatów na grobie komandora Mieczysława Wróblewskiego
Mieczysław Wróblewski – komandor porucznik. Absolwent Korpusu Kadetów i Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej w Toruniu. Dowódca okrętów wojennych. Obrońca Helu i więzień obozów jenieckich. W latach 50-tych związał się z Wrocławiem gdzie przez wiele lat wykładał w TŻŚ teorię prowadzenia statku i nawigację. Piastował szereg odpowiedzialnych stanowisk w administracji żeglugowej, w tym również jako ekspert ONZ w Afryce. Hobby – fotografia. Autor wielu znakomitych obrazów i fotografii eksponowanych w kraju i za granicą. Odszedł na wieczną wachtę w czerwcu 2009 r.
Uczciliśmy pamięć naszego Mistrza i Nauczyciela w dniu marynarza odwiedzając jego grób składając wiązankę kwiatów.
Złożenie kwiatów na grobie komandora Stefana Frankowskiego
Stefan Frankowski (ur. 3 kwietnia 1887 w Hołowlu na Wołyniu, zm. 25 września 1940 r. w Bielawie) – komandor dyplomowany Marynarki Wojennej II Rzeczypospolitej, pośmiertnie mianowany kontradmirałem. W latach 1899-1905 był uczniem sześcioklasowej szkoły realnej w Kijowie. W 1908 roku ukończył Morski Korpus Kadetów w Sankt Petersburgu i został promowany na stopień miczmana. Podczas służby w Marynarce Wojennej Imperium Rosyjskiego pływał jako oficer nawigacyjny na okrętach nawodnych: pancerniku „Cesarewicz” i „Sława” oraz krążowniku „Aurora”. W 1919 zgłosił się do Wojska Polskiego i objął funkcję naczelnika Wydziału Operacyjnego w Sekcji Marynarki Wojennej Ministerstwa Spraw Wojskowych w Warszawie. Przez krótki czas był pełniącym obowiązki szefa Sekcji Marynarki. Podczas obrony Wybrzeża w kampanii wrześniowej dowodził całością wojska zgromadzonego na Półwyspie Helskim oraz okrętami minowymi w Zatoce Gdańskiej. 3 września podjął decyzję o ewakuacji Dowództwa Morskiej Obrony Wybrzeża na Hel. Następnie przebywał w niewoli niemieckiej w oflagach: X B Nimburg, XVII C Spittal, II C Woldenberg oraz VIII B Silberberg. W roku 1940 w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala w Bielawie, gdzie zmarł 25 września. Po II wojnie światowej jego zwłoki ekshumowano i pochowano na Cmentarzu Żołnierzy Polskich we Wrocławiu-Oporowie. (Wikipedia). Zdjęcia archiwum TŻŚ